NOWA GRUPA - NOWE ELFY -zaczynamy rok 2020/201

ROK SZKOLNY 2020/2021


Drodzy Rodzice Trzylatków!!!

W naszym przedszkolu Państwa dziecko będzie pod opieką osób, które lubią dzieci, szanują ich potrzeby i mają duże doświadczenie w adaptacji maluchów do nowego miejsca.
Emocje związane z pójściem dziecka do przedszkola rodzą się najpierw w
rodzicach, a nie w małym dziecku. Nerwowe zachowanie rodziców, smutek przy rozstaniu, pełne leku wypytywanie/ co dziecko robiło, czy nikt nie zrobił mu krzywdy/ budzą w dziecku niezrozumiały lęk i niepokój.
Należy pamiętać że w przedszkolu nie jest gorzej lecz inaczej. Inaczej bo Państwa pociecha będzie miała okazję uczyć się komunikacji z rówieśnikami i z osobami, które nie wyprzedzają jego myśli. Ale takie nowe sytuacje przyczyniają się do otwartości w dorosłym życiu.


A teraz trochę informacji na temat funkcjonowania w nowej sytuacji:

Wszyscy wiemy o zmianach związanych z Covid 19, pełną listę zasad jakie będą obowiązywać należy szukać na stronie Facebooka Zespołu Przedszkolnego. Jeśli są informacje, które wg Państwa opinii będą niejasne to prosimy o kontakt telefoniczny lub zapytania można wysłać na adres mailowy wychowawcy grupy. (elke.przywarta@gmail.com)
O czym jeszcze warto wiedzieć!!!
PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU!
Jak pomóc dziecku w tym pierwszym kroku w samodzielność?
Jak sprawić, by było łatwiej i zamiast niepokoju przedszkole budziło ciekawość?
Oto kilka rad o których warto pamiętać!
1. Pamiętaj, że warto z dzieckiem wcześniej rozmawiać o przedszkolu. Opowiedz ze są tam ładne zabawki, wesołe dzieci i miłe panie, które będą się z nimi bawiły, czytały bajki i śpiewały piosenki.
2. Pamiętaj wybierz się wcześniej z dzieckiem na spacer w okolice przedszkola i odwiedź placówkę. Kiedy przyjdzie czas na pierwszy dzień, pociecha nie będzie już szła w obce miejsce, a to zmniejszy stres.
3. Pamiętaj pozwól dziecku na łzy/ są one naturalnym sposobem wyrażania emocji/, ale nie przeciągaj rozstania.
4. Pamiętaj aby przez pierwsze dni przychodzić trochę wcześniej, by mieć czas na pożegnanie i spokojne przekazanie dzieci pod opiekę nauczycieli. Pośpiech sprawia że jesteście bardziej spięci i nerwowi.
5. Pamiętaj aby przez pierwsze dni dziecko było krócej w przedszkolu np. godzinę, dwie, do obiadu, a następnie dłużej. Zawsze dotrzymuj słowa!
6. Bądźcie cierpliwi i świadomi, że nowa sytuacja może spowodować zmianę w zachowaniu dziecka; może być bardziej nerwowe, gorzej spać, częściej płakać i złościć się.
7. Dziecko w tym czasie będzie potrzebowało wiele czułości i zrozumienia. Przytulajcie, powtarzajcie jak bardzo kochacie swoją pociechę oraz poświęćcie jej więcej uwagi wieczorem.
8. Pamiętajmy, że wrzesień nie jest łatwym miesiącem dla wszystkich, zarówno dla dziecka, rodziców jak i nauczycieli oraz personelu.
ŻYCZMY WIĘC SOBIE POWODZENIA!!!
ZASADY O KTÓRYCH WARTO PAMIETAĆ


Dziecko każdego dnia poznaje świat, biega, maluje, obserwuje przyrodę. Jednego dnia w przedszkolu robi szereg różnych rzeczy kształcąc tym samym swoją osobowość. Priorytetem jest wygoda, strój nie może krępować ruchów ponieważ dziecko codziennie uczestniczy w różnorodnych aktywnościach  przedszkolnych : zabawach zorganizowanych przez nauczyciela, zabawach swobodnych, ruchowych, zajęciach plastycznych, spacerach.  Bardzo ważnym aspektem o którym bardzo często my rodzice zapominamy jest samoobsługa przy korzystaniu z toalety czy przy wyjściu na podwórko. Nie narażajmy dziecka na niepotrzebny stres związany z niedostosowanym do jego umiejętności  ubraniem (np. guziki, zamki, szelki) . Ostatnią  rzeczą o jakiej dziecko powinno wtedy myśleć to strój.
Nasz maluch musi się po prostu dobrze czuć  w swoim ubranku.



W NASZEJ GRUPIE PRACOWAĆ BEDZIEMY ZGODNIE Z ZASADAMI PALANU DALTOŃSKIEGO

  Założenia planu daltońskiego – odpowiedzialność, samodzielność , współpraca  oraz refleksja tworzą podstawy życia społecznego. Indywidualizacja w procesie nauczania jest niezwykle ważna. Dzieci uczą się odpowiedzialności, którą będą musiały wykazać w dorosłym życiu. Natomiast dzięki samodzielnej pracy w przedszkolu odkrywają swojej możliwości, kształtują swoją samoocenę. Współpracując, uczą się, że nie z każdym muszą się przyjaźnić, ale z każdym powinny umieć współpracować. Dokonując refleksji swojej pracy wiedzą nad czym jeszcze powinni popracować. Samodzielne rozwiązywanie problemów przez dziecko jest ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Indywidualizacja, samodzielność, kreatywność odpowiada na wyzwania współczesnego świata, w którym dorośli muszą sami troszczyć się o swoją edukację, karierę i rozwój.
Na koniec garść witamin o których warto pamiętać. Tych witamin potrzebuje każde dziecko, ale i dorosłym tez są one potrzebne. 



DO ZOBACZENIA W PRZEDSZKOLU!!!












                                   

Komentarze